Większość ludzi wie, że rodzice zobowiązani są do utrzymania swoich dzieci, zwłaszcza gdy są małoletnie. Jeżeli rodzice pozostają w małżeństwie, kwestia utrzymania dzieci przez każdego z nich nie budzi żadnych wątpliwości. Jednakże, w przypadku gdy rodzice się rozchodzą albo dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego, a partnerzy mieszkają oddzielnie, rodzi się pytanie: co z kosztami utrzymania wspólnych dzieci? Jak to rozwiązać? Jak je ustalić?
Najprostszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy rodzice są zgodni, nie ma między nimi sporu co do utrzymania dzieci. Dochodzą wtedy do porozumienia, ustalając określony kwoty, które jedno z nich będzie przelewać na drugiego. Można to zrobić w formie ustnych ustaleń, jednakże niepewność takiego rozwiązania jest aż za nadto oczywista.
Umowa alimentacyjna
W wypadku zgodnego stanowiska rodziców można udać się do notariusza i spisać tzw. umowę alimentacyjną, w której zostaną ustalone kwoty alimentów. Jednocześnie, rodzic zobowiązany do zapłaty podda się w takim dokumencie egzekucji, co w przypadku braku płatności pozwoli drugiemu z rodziców uzyskać klauzulę wykonalności w sądzie i rozpocząć postępowanie egzekucyjne względem rodzica niepłacącego. Takie ugodowe rozwiązanie jest najlepsze, gdyż pozwala uniknąć procesu sądowego i kosztów, a efekt jest taki sam, czyli rodzic, który ma otrzymywać alimenty dla dziecka jest zabezpieczony przed ewentualnymi opóźnieniami czy brakiem płatności.
Oczywiście, najczęściej dochodzi do konfliktu między rodzicami co do kwestii alimentów i konieczna staje się interwencja sądu.
Pozew o alimenty
Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania dziecka. Powództwo składa ten rodzic, z którym dziecko zamieszkuje przeciwko rodzicowi, który ma obowiązek zapłaty alimentów. W pozwie należy wskazać jakiej wysokości alimenty chce się uzyskać i uzasadnić skąd takie kwoty wynikają. Nie należy zapominać, że sąd oprócz uzasadnionych potrzeb dziecka będzie brał pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Zatem, żądane kwoty muszą znaleźć swoje uzasadnienie w treści pozwu i dołączonych do niego dowodów. Po uzyskaniu wyroku zasądzającego alimenty, sytuacja się powtarza, gdy rodzic nie płaci można wszcząć przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne.
Reasumując, należy pamiętać, że zawsze rodzice są zobowiązani do utrzymania swoich dzieci, szczególnie gdy są małoletnie. Czynią to przez osobiste starania oraz poprzez finansowe utrzymanie dzieci. Dlatego, rodzic pozostawiony sam z dziećmi, zawsze może ubiegać się o alimenty i konsekwentnie ich dochodzić albo przed sądem albo poprzez sporządzenie odpowiedniej umowy.
Comentários