Większość ludzi wie, że istnieje obowiązek płacenia alimentów na dzieci, jak również na małżonka. Jednakże, temat alimentów na rodziców pozostaje niezauważany w świadomości społecznej i może budzić zdziwienie. Niemniej jednak zdarzają się takie sytuacje, kiedy dorosłe dzieci mają obowiązek utrzymywania swoich rodziców.
Przesłanki
W przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można znaleźć art. 133 § 2, który stanowi, że uprawionym do świadczeń alimentacyjnych, poza dziećmi, jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Zatem, najważniejszą przesłanką do ziszczenia się obowiązku alimentacyjnego dziecka względem rodzica jest pozostawanie przez niego w niedostatku. Dodatkowo, rodzic nie może otrzymywać alimentów od swojego małżonka.
Pojawia się pytanie jaka jest definicja niedostatku – nie została ona wpisana do przepisów prawa i tak naprawdę jej zakres zależy od okoliczności faktycznych danego przypadku, a pomocniczo doktryna i judykatura uznały, że niedostatek występuje wtedy, gdy rodzic nie jest w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Jednocześnie przyjmuje się, że rodzic nie może podjąć pracy, otrzymywana emerytura lub renta są niewystarczające albo w ogóle ich nie ma, a nadto nie posiada żadnego majątku, z którego mógłby zaspokoić swoje potrzeby.
Przykłady
Można pokusić się o podanie kilku przykładów, w których dzieci będą miały obowiązek łożenia na swoich rodziców:
Pobyt rodzica w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym
Pobyt rodzica w Domu Pomocy Społecznej
Pobyt rodzica w hospicjum
Ciężka choroba rodzica połączoną z koniecznością opieki pielęgniarki
Jak wynika z powyższych przykładów, obowiązek alimentacyjny powstaje najczęściej wtedy gdy rodzice poważnie zachorują albo będąc w podeszłym wieku nie będą w stanie sami o siebie zadbać. Niemniej jednak, nie należy zapominać, że zawsze musi wystąpić przesłanka niedostatku, a więc rodzice mają nie mieć takich możliwości finansowych, aby zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby.
Dzieci
Sąd w orzeczeniu w przedmiocie obowiązku alimentacyjnego na rodziców bierze oczywiście pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe dzieci, a także to ile jest dzieci. To powoduje, że kwota alimentów nie jest rozkładana po równo na każde z dzieci. Sąd oprócz kwestii finansowych bierze także pod uwagę to, czy dane dziecko zajmuje się rodzicem, czy pozostaje w nim w kontakcie, bowiem osobiste starania również mają niemałe znaczenie przy określaniu obowiązku alimentacyjnego dzieci względem rodziców.
Comments