top of page

Droga konieczna – kiedy trzeba ją ustanowić?

adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Często zdarza się, że kupując działkę na wsi lub w mniejszej miejscowości prowadzi do niej droga, która przebiega po działce nienależącej do nas i nie jest również drogą publiczną. Dlatego pojawia się pytanie jak to uregulować, aby sąsiedzi nie zabronili nam kiedyś dojazdu do naszej działki.

Jednym ze sposobów jest ustanowienie służebności drogi koniecznej. Uregulowana jest ona w art. 145 kodeksu cywilnego, który brzmi:


§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.


Jak wynika z powyższego przepisu, jeżeli nasza działka nie ma dostępu do drogi publicznej, czyli nie możemy od niej dojechać do drogi publicznej, to możemy wnosić o to, żeby sąd ustanowił tzw. służebność drogi koniecznej. Czyli, nie stajemy się właścicielami tej drogi, ale nabywamy prawo przejazdu po niej, a właściciele działek, po których droga przebiega nie mogą się potem sprzeciwić naszemu przejazdowi.


Ważnym jest także to, że sąd nie zawsze orzeknie przebieg drogi koniecznej zgodnie z naszym wnioskiem, bowiem droga musi zostać tak poprowadzona, aby jak najmniej obciążała grunty, po których przebiega. Z reguły w takich sprawach wyznaczany jest biegły, który przedstawia sądowi kilka wariantów przebiegu drogi koniecznej. Ostateczny wariant wybierany jest przez sąd właśnie z uwzględnieniem zarówno interesów osób, na rzecz których droga ma być ustanowiona oraz interesu osób, po których gruncie będzie ona przebiegać.


Dlatego, pamiętajmy, nabywając nieruchomość gruntową, aby zwracać uwagę na to, czy ma ona dostęp do drogi publicznej oraz to czy ewentualnie stosunkowo łatwo jest go zapewnić. Bowiem, z czasem może okazać się, że nie możemy dojechać do naszego wspaniałego domku na wsi.

Comments


bottom of page