Zdarzyć się może, że sąd uznając oskarżonego za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzając mu za te czyny karę, stosuje instytucję określoną w art. 69 kodeksu karnego – warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności. Warto przyjrzeć się jakie są przesłanki do zastosowania tej instytucji i jakie są konsekwencje jej zastosowania dla skazanego.
Przesłanki
Art. 69 kodeksu karnego brzmi: „§ 1. Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa. § 2. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.”
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że sąd ma dowolność w zastosowaniu tego przepisu – może, ale nie musi. Ponadto, orzeczona wobec skazanego kara pozbawienia wolności nie może przekraczać jednego roku, czyli może być orzeczona np. na 8 miesięcy, 3 miesiące, a nawet 12 miesięcy, ale już nie więcej. Ważnym jest także, aby sprawca w czasie gdy popełniał przestępstwo nie mógł być w tym czasie skazany na karę pozbawienia wolności za popełnienie innego przestępstwa.
Kolejne przesłanki dotyczą osoby skazanego, a więc sąd bada czy zawieszenie wykonania kary będzie wystarczające, aby osiągnąć cele kary, czyli cele zapobiegawcze i wychowawcze. Sąd musi nabrać przekonania, że skazany nie popełni ponownie przestępstwa. Dodatkowo, sąd przygląda się postawie sprawcy w trakcie całego postępowania, bada jego sytuację życiową i zachowanie po popełnieniu przestępstwa. Bardzo często na zawieszenie wykonania kary wpływa to czy sprawca starał się naprawić to na co wpłynęło popełnienie przestępstwa, czy wyraził skruchę itp.
Konsekwencje
Najważniejszą korzyścią dla skazanego zastosowania instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności jest to, że nie idzie on do więzienia. Ale nie oznacza to, że nie istnieją po jego stronie żadne obowiązki. Sąd zawieszając karę pozbawienia wolności określa na jaki okres ją zawiesza (od roku do trzech lat) i w tym okresie nad skazanym sprawuje nadzór kurator, który sprawdza jak sprawuje się skazany i czy spełnia warunki okresu próby. Bowiem zgodnie z art. 72 kodeksu karnego sąd zawieszając wykonanie kary zobowiązuje skazanego do podjęcia różnych obowiązkowych działań, np. informowania kuratora o przebiegu okresu próby, poddania się terapii uzależnień czy powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.
Pojawia się w tym miejscu pytanie co się dzieje, gdy skazany nie wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków albo co gorsza popełni nowe przestępstwo w okresie próby? O tym w następnym artykule.
Comments