Sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem rodziców żyjących w rozłączeniu jest bardzo ważne zarówno dla dziecka jak i dla każdego z rodziców. Pozwala na osiągnięcie stabilizacji i regularności w kontaktach oraz zapewnienie stałego kontaktu rodzica, który z dzieckiem nie mieszka na co dzień. Zakres i częstotliwość kontaktów zależy oczywiście od samych rodziców, istnienia między nimi porozumienia bądź nasilenia konfliktu czy wykształconej więzi z dzieckiem.

Ustalenie kontaktów z dzieckiem może zostać podjęte jako oddzielne postępowanie przed tzw. sądem rodzinnym, ale także w toku postępowania rozwodowego. Warto spojrzeć na art. 1131 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że:
§ 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Najlepszym scenariuszem z punktu widzenia dobra dziecka jest właśnie ustalenie kontaktów przez obojga rodziców wspólnie za porozumieniem, bowiem wtedy rodzice mogą uwzględnić własne preferencje, dotychczasowe spotkania z dzieckiem oraz życzenia samego dziecka. Jednakże, taki scenariusz zdarza się rzadko, najczęściej każdy z rodziców występuje z własną propozycją, a sąd biorąc pod uwagę całokształt okoliczności decyduje jakie propozycje będą najlepsze.
Jaka jest treść ustaleń kontaktów z dzieckiem?
W zasadzie dowolna. Zakres, częstotliwość i formę kontaktów można kształtować w zasadzie dowolnie, ale tak aby były one możliwe do zrealizowania i wykonywania przez rodzica. Poniżej kilka przykładów:
Wnoszę o uregulowanie kontaktów wnioskodawcy z małoletnim Janem Kowalskim w ten sposób, że wnioskodawca będzie zabierał małoletniego poza jego miejsce zamieszkania w każdy wtorek i czwartek każdego tygodnia od godz. 16 do godz. 20 z obowiązkiem przywiezienia małoletniego do miejsca zamieszkania po zakończonym kontakcie.
Wnoszę o uregulowanie kontaktów wnioskodawcy z małoletnim Janem Kowalskim w ten sposób, że wnioskodawca będzie zabierał małoletniego poza jego miejsce zamieszkania w I i III weekend miesiąca od piątku godz. 18 do niedzieli godz. 18 z obowiązkiem przywiezienia małoletniego do miejsca zamieszkania po zakończonym kontakcie.
Wnoszę o uregulowanie kontaktów pozwanego z małoletnią córką stron w ten sposób, że pozwany będzie uprawniony do zabrania córki w wakacje przez dwa tygodnie w lipcu i dwa tygodnie w sierpniu bez obecności matki małoletniej z jednoczesnym zobowiązaniem pozwanego do odebrania i przywiezienia małoletniej do miejsca zamieszkania matki.
Jak wynika z powyższego, sposób wykonywania kontaktów można uregulować dowolnie, ale tak aby mogły być one wykonywane zgodnie z dobrem dziecka i wolą rodzica.
Comments