Każdy pracownik wie, że pracodawca może zlecić mu wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, tj. w godzinach, które przekraczają obowiązujące go normy czasu pracy. Pracodawca ma obowiązek wydać polecenie pracownikowi na pracę w godzinach nadliczbowych, jednakże musi się on liczyć z tym, że pracownikowi należy się wynagrodzenie za taką pracę albo czas wolny od pracy. Niestety, niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca nie dba należycie o to, aby wypłacić pracownikowi wynagrodzenie lub udzielić czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych. Pojawia się pytanie, co pracownik może w takiej sytuacji zrobić?
Próba porozumienia się
Niewątpliwie pierwszym krokiem jest porozumienie się z pracodawcą i uświadomienie mu, że za pracę w godzinach nadliczbowych należy się wynagrodzenie albo czas wolny od pracy. Warto pamiętać, że pracodawca może próbować odmówić wypłaty wynagrodzenia stwierdzając, że żadnych godzin nadliczbowych nie było. Na tym etapie, pracownik powinien zacząć zbierać dowody wskazujące na jego pracę w godzinach nadliczbowych, np. wiadomości e-mail od pracodawcy, prywatne notatki, prywatny kalendarz itp.
Jeżeli konieczność wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych nie budzi żadnych wątpliwości i na podstawie ewidencji czasu pracy da się w sposób bezsprzeczny ustalić ilość przepracowanych godzin nadliczbowych, a zarazem wysokość kwoty należnej pracownikowi, to inspektor pracy może nakazać wypłatę takiego pracownika. Oczywiście, dzieje się to po przeprowadzeniu kontroli u danego pracodawcy po uprzednim zawiadomieniu Państwowej Inspekcji Pracy o zaistniałej sytuacji.
Pozew o zapłatę
Pracownik ma również prawo do wytoczenia powództwa o zapłatę za pracę w godzinach nadliczbowych przeciwko pracodawcy. Jednakże, to na nim będzie spoczywał obowiązek udowodnienia faktu pracy w godzinach nadliczbowych, czyli ich ilości, w jakich dniach się one odbywały i w jakim wymiarze. Pracownik będzie musiał wykazać, że pracodawca skierował go do pracy w godzinach nadliczbowych, czyli że wydał mu polecenie w formie pisemnej bądź ustnej oraz że zaistniała potrzeba pracy w godzinach nadliczbowych przez pracownika. Przyjmuje się także w orzecznictwie, że jeżeli pracodawca nie wydał wyraźnego polecenia, to wystarczy jego świadomość tego, że pracownik pracuje ponad swój wymiar czasu pracy. I właśnie tą świadomość pracownik będzie musiał wykazać. Dlatego, warto przed wytoczeniem powództwa zebrać na powyższe dowody oraz zobowiązać pracodawcę do przedłożenia w sądzie ewidencji czasu pracy.
Należy pamiętać, że pomimo tego, że pracownik ma obowiązek świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych gdy dostanie takie polecenie od pracodawcy, to należy mu się za taką pracę wynagrodzenie albo czas wolny od pracy i jest to obowiązkiem pracodawcy takie wynagrodzenie lub czas wolny zapewnić.
Comments