
Małoletnie dzieci również mogą stać się spadkobiercami i odziedziczyć majątek, a niejednokrotnie taki majątek będzie obciążony długami. Dlatego w celu ochrony interesów majątkowych dziecka rodzice powinni wiedzieć, że mogą w imieniu swojego dziecka taki spadek odrzucić. To właśnie rodzice – oboje lub jedno z nich może dokonać takiej czynności.
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest dwuetapowe: po pierwsze, koniecznym jest uzyskanie zgody sądu, a następnie dokonanie czynności odrzucenia w sądzie lub u notariusza.
Procedura
Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do sądu, w którym wnosi się o wydanie przez sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka. Taka ingerencja sądu jest konieczna, bowiem kwestia odrzucenia spadku przekracza zwykły zarząd majątkiem małoletniego, ingeruje bardzo poważnie w interes majątkowy dziecka. Dlatego, przepisy nakazują, aby to sąd wydał zgodę na to, czy w interesie majątkowym małoletniego jest odrzucenie spadku.
Gdy sąd wyda postanowienie, w którym da zgodę na odrzucenie spadku, wtedy rodzic może udać się do notariusza lub sądu, gdzie złoży oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego.
Dla złożenia tego oświadczenia również jest termin 6 miesięcy, jednakże co ciekawe, termin ten nie płynie w trakcie rozpoznawania przez sąd wniosku w przedmiocie wydania zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Bowiem, niejednokrotnie byłoby niemożliwe dotrzymanie terminu 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się, że dziecko dziedziczy spadek. Zatem, termin ten zostaje przerwany i wznawia swój bieg od dnia wydania postanowienia przez sąd o zgodzie na odrzucenie spadku.
Comentarios