top of page

TEL: 600-233-328

Odwołanie od decyzji ZUS

adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

W poprzednich artykułach zostało omówione jakie kroki trzeba wyczerpać przed wniesieniem odwołania od decyzji ZUS do Sądu. Zatem, po wniesieniu i rozpatrzeniu przez ZUS sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS i wydania orzeczenia Komisji Lekarskiej, organ wydaje decyzję. I właśnie od tej decyzji, jeżeli ubezpieczony z nią się nie zgadza, przysługuje odwołanie do Sądu.


Termin i treść odwołania

Przepisy przewidują termin miesiąca na wniesienie odwołania od decyzji ZUS. Termin ten liczony jest od dnia doręczenia decyzji ZUS. Zatem, ubezpieczony ma cały miesiąc na podjęcie decyzji czy chce skierować swoją sprawę do sądu, który zbada czy organ podjął poprawnie decyzję. Ważne jest, aby odwołanie zaadresować do ZUS, a nie bezpośrednio do sądu. Jak również należy pamiętać, że takie odwołanie należy wnieść w terminie i nie można go przekroczyć. Samo odwołanie jak i postępowanie przed sądem są zwolnione z opłat.


Jeżeli ubezpieczony wnosi samodzielnie takie odwołanie, bez skorzystania z pomocy pełnomocnika, to treść takiego pisma powinna zawierać jego najważniejsze elementy określone przepisami prawa, tj.:

  • oznaczenie zaskarżanej decyzji (numer, data wydania);

  • zwięzłe przytoczenie zarzutów (wskazanie co ubezpieczony zarzuca ZUS, czego jego zdaniem ZUS nie zrobił albo zrobił błędnie);

  • wskazanie swoich wniosków (o co wnosi ubezpieczony, jaką chciałby otrzymać treść decyzji ZUS);

  • uzasadnienie i podpis

Dodatkowo, można w odwołaniu wskazać Sądowi konieczność przeprowadzenia dowodów, których organ nie przeprowadził. Można też zażądać od Sądu ponownego zbadania przez lekarza biegłego sądowego, który może zupełnie inaczej ocenić stan zdrowia ubezpieczonego niż lekarze ZUS.


Istotną kwestią po wniesieniu odwołania jest fakt, że Sąd dokonuje wszechstronnej analizy sprawy, czyli ponownie bada wszystkie okoliczności oraz wszystkie czynności przeprowadzone przez organ. Zatem, przed Sądem jest ponowna możliwość zweryfikowania przez Sąd czy ZUS podjął słuszną decyzję, czy uwzględnił wszelkie okoliczności czy dowody.

Comments


bottom of page