top of page

TEL: 600-233-328

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – i co dalej?

  • adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak
  • 5 sie 2022
  • 2 minut(y) czytania

Postępowanie przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest postępowaniem sformalizowanym, podczas którego niejednokrotnie ubezpieczony musi zmierzyć się z wypełnianiem szeregu wymogów, jak i musi pilnować jakie dokumenty otrzymuje z ZUS i czy jest zobligowany do odpowiedzi na nie. Jednym z takich dokumentów jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS.

Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS pojawia się wtedy, gdy ubezpieczony ubiega się np. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną czy inne świadczenia, których przyznanie jest uzależnione od stanu zdrowia. Lekarz orzecznik ZUS wydaje swoją decyzję na podstawie dokumentacji medycznej przedstawionej przez ubezpieczonego, na podstawie badania ubezpieczonego i czasem na podstawie opinii lekarza konsultanta. Niejednokrotnie, po otrzymaniu orzeczenia lekarza orzecznika ZUS ubezpieczony nie jest zadowolony z jej treści i wtedy ważne jest, aby spojrzeć na pouczenia znajdujące się na dole orzeczenia. Bowiem, od każdego orzeczenia lekarza orzecznika ZUS przysługuje prawo złożenia sprzeciwu do Komisji Lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.


Złożenie tego sprzeciwu skutkuje tym, że orzeczenie lekarza orzecznika ZUS poddane zostaje ponownej weryfikacji pod kątem jego prawidłowości, a sam ubezpieczony niejednokrotnie musi ponownie stawić się na badania przed Komisją. Oczywiście, nietrudno domyślić się, że orzeczenie Komisji Lekarskiej ZUS w większości przypadków jest takie samo, jak nie gorsze niż orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, jednakże wniesienie sprzeciwu jest konieczne, aby po otrzymaniu decyzji odmownej ZUS móc skutecznie odwołać się do Sądu.


ZUS wydając swoją decyzję opiera się na orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS czy orzeczeniu Komisji Lekarskiej, dlatego tak ważnym jest uprzednie zakwestionowanie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Bowiem, gdy ubezpieczony nie wniesie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS pozbawia się prawa do wniesienia potem odwołania do Sądu od decyzji odmownej ZUS. Gdyż odwołanie wniesione do Sądu bez wyczerpania drogi odwoławczej w ZUS skutkuje odrzuceniem odwołania bez jakiegokolwiek merytorycznego badania przez Sąd.


Na koniec należy pamiętać, że wniesienie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS jest wolne od opłat, a jedynym najważniejszym warunkiem jest dotrzymanie terminu 14 dni na jego wniesienie.

 
 
 

Comentarios


bottom of page