Kobiety w ciąży zatrudnione na umowie o pracę mają szereg uprawnień i są objęte szczególną ochroną wynikającą z przepisów prawa pracy. Aby je uzyskać, pracownica musi poinformować pracodawcę, że jest w ciąży i przedstawić mu zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży. Od tego momentu staje się objęta szczególną ochroną i nabywa uprawnienia, które przysługują wyłącznie jej, a wynikają właśnie z faktu zajścia w ciąże.
Uprawnienia związane z wykonywaniem pracy
W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zlecone przez lekarza badania, jeżeli te badania nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.

Po drugie, pracownica w ciąży nie może wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia. Jest to bezwzględny zakaz dla pracodawcy, nawet jeżeli pracownica zgodzi się je wykonywać. Wtedy pracodawca taką pracownicę jest obowiązany przenieść do innej pracy lub jeżeli nie ma takiej możliwości zwolnić na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Po trzecie, pracownica w ciąży nie może pracować w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, nie można jej delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Jeżeli pracownica jest zatrudniona do pracy w porze nocnej, pracodawca jest obowiązany do zmiany jej rozkładu czasu pracy, tak aby nie pracowała ona w porze nocnej. Jeżeli nie jest to możliwe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do inne pracy albo zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy.
Ochrona przed zwolnieniem
W okresie ciąży pracownicy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Jeżeli pracownica dowie się, że jest w ciąży w okresie wypowiedzenia, to jeżeli to wypowiedzenie zostało złożone przez pracodawcę traci ono moc.
Jak wynika z powyższego, czas ciąży pracownicy jest dla niej czasem szczególnym również pod względem uprawnień przysługujących jej w miejscu pracy, gdzie jest objęta ochroną wynikającą z przepisów prawa pracy.
Comments