top of page

TEL: 600-233-328

Przemoc w rodzinie – czy można nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania?

adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Od 30 listopada 2020 r. zostały wprowadzone nowe rozwiązania prawne dotyczące możliwości szybkiego usunięcia sprawcy przemocy w rodzinie ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Ich celem jest sprawne zadziałanie odpowiednich organów, aby ofiara przemocy domowej mogła zostać odizolowana od sprawcy.


Uprawnienia Policji

Dzięki zmianie przepisów Policja została wyposażona w prawo do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania lub zakazu zbliżania się do mieszkania.

Taki nakaz lub zakaz Policja może wydać na miejscu od razu podczas interwencji ze zgłoszenia np. ofiary przemocy jak również z powzięcia informacji o przemocy w danej rodzinie. Zakaz lub nakaz wydany przez Policję jest natychmiast wykonalny, sprawca przemocy może tylko zabrać rzeczy osobiste, musi zostawić klucze do mieszkania i poinformować Policję dokąd się udaje.


Od decyzji Policji oczywiście sprawca może odwołać się do sądu rejonowego – składając zażalenie w terminie 3 dni od dnia otrzymania nakazu lub zakazu. Termin na złożenie zażalenia jest bardzo krótki, a sąd bada wtedy czy decyzji Policji była prawidłowa i zasadna w danych okolicznościach. Sąd może nakaz lub zakaz utrzymać albo uchylić go, gdy dostrzeże nieprawidłowości.


Wniosek o eksmisję

Kolejną zmianą wprowadzoną od 30 listopada 2020 r. jest szybsze postępowanie przed sądem w przedmiocie orzeczenia eksmisji lub zakazu zbliżania się do mieszkania przez sprawcę przemocy. Ofiara przemocy może złożyć do sądu wniosek na urzędowym formularzu, a gdy nie dołączy do niego odpowiedniej ilości odpisów to sąd je uzupełnia – wszystko po to aby postępowanie trwało możliwie najkrócej. Kolejną nowością jest dokonywanie doręczeń pism sądowych przez Policję lub Żandarmerię Wojskową oraz zawiadomienie o postępowaniu prokuratora. Postanowienie sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy w terminie jednego miesiąca od dnia wniesienia wniosku.


Istotnym jest, że w takim postanowieniu o zobowiązaniu osoby stosującej przemoc do opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazaniu zbliżania się takiej osobie do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia sąd musi wskazać obszar lub odległość, którą osoba stosująca przemoc jest obowiązana zachować. Takie postanowienie jest od razu wykonalne i skuteczne, nawet jeśli osoba stosująca przemoc złoży od niego apelację.

Jak wynika z powyższych regulacji, ustawodawca wprowadził nowe możliwości dla ofiar przemocy domowej, aby jak najskuteczniej i jak najszybciej doprowadzić do tego, co wcześniej trudno było osiągnąć – szybkie i sprawne opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania i zakaz zbliżania się do niego i jego otoczenia przez sprawcę przemocy domowej.

تعليقات


bottom of page