top of page
adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

W poprzednim artykule pt. „Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS – i co dalej?” pisałam, że aby skutecznie wnieść odwołanie do Sądu od decyzji odmownej ZUS należy wcześniej po otrzymaniu orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wnieść sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS. Mimo, że pouczenia o prawie do wniesienia sprzeciwu, jak i o terminie i sposobie jego wniesienia znajdują się na dole orzeczenia, niejednokrotnie ubezpieczony nie korzysta z tego prawa. Przyczyny są różne – brak wiedzy czy na pewno orzeczenie lekarza jest korzystne, brak dostatecznej informacji o skutkach sprzeciwu. Dlatego po otrzymaniu decyzji odmownej ZUS i braku wcześniejszego wniesienia sprzeciwu droga do walki o świadczenia z ZUS nie jest jeszcze ostatecznie zamknięta. Ubezpieczony może złożyć do ZUS wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.


Warunki

Wniosek o przywrócenie terminu jest obwarowany kilkoma warunkami, które należy spełnić, aby wniosek mógł odnieść skutek.

  1. Wniosek należy złożyć w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny, która spowodowała brak wniesienia sprzeciwu

  2. Należy wykazać brak winy ubezpieczonego w uchybieniu terminowi

  3. Razem z wnioskiem należy złożyć sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

Nie da się oprzeć wrażeniu, że decyzja ZUS o przywróceniu terminu jest uznaniowa i zależy czy ZUS da się przekonać, że uchybienie terminowi odbyło się bez winy ubezpieczonego. Z pewnością, istnienie schorzeń natury psychicznej powoduje, że ZUS uznaje brak winy ubezpieczonego i przywraca termin. Jednakże, brak winy może wynikać z różnorodnych przyczyn, dlatego warto skorzystać z takiej drogi ubiegania się o swoje świadczenia.


Skutek

Jeżeli ZUS przychyli się do wniosku ubezpieczonego i przywróci termin do wniesienia sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, to zostaje wyznaczona Komisja Lekarska ZUS i procedura badania ubezpieczonego rozpoczyna się na nowo. Następnie, ZUS wydaje kolejną decyzję, od której ubezpieczony będzie mógł już wnieść odwołanie do Sądu.

Comments


bottom of page