Rozgraniczenie jest procedurą mającą służyć ustaleniu przebiegu granic pomiędzy nieruchomościami, a konieczność rozpoczęcia tego postępowania powstaje najczęściej wtedy, gdy dochodzi do sporu o przebieg tych granic. Rozgraniczenie dzieli się na dwa etapy: etap administracyjny i etap sądowy.
Etap administracyjny
Postępowanie rozgraniczeniowe rozpoczyna się od złożenia wniosku przez właściciela nieruchomości do wójta/burmistrza/prezydenta miasta. Następnie, zostaje wyznaczony geodeta, który dokona zmierzenia spornego terenu, zbada przebieg granic, wyznaczy nowe granice. Podczas tych czynności obecne są strony – właściciele granicznych nieruchomości i mogą oni wtedy zawrzeć ugodę o przebiegu granic. Jeżeli do tego nie dojdzie, wójt/burmistrz/prezydent miasta wydaje decyzje o przebiegu granic, jeżeli ma wystarczającą ilość informacji. Jednakże, może zdarzyć się i tak, że wójt/burmistrz/prezydent miasta uzna, że nie może wydać decyzji i wtedy sprawa zostaje skierowana do sądu. Do etapu sądowego może także dojść wtedy, gdy strona niezadowolona z decyzji administracyjnej o rozgraniczeniu sama zażąda skierowania sprawy do sądu.
Etap sądowy
W etapie sądowym sąd niejako od początku musi zbadać przebieg spornych granic. Powołuje w tym celu biegłego geodetę, przesłuchuje strony i świadków w celu ustalenia faktycznego przebiegu granic. Warta pamiętać, że tak ustalony przebieg granic może być zupełnie innych od tego istniejącego do tej pory. Art. 153 kodeksu cywilnego stanowi wskazówkę co ma brać sąd pod uwagę przeprowadzając postępowanie rozgraniczeniowe. „Jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między interesowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.”
Zatem, jak wynika przepisu, w pierwszej kolejności sąd ustala przebieg granic według aktualnego stanu prawnego, czyli na podstawie zebranych dowodów z dokumentów. W drugiej kolejności, gdy nie da się ustalić przebiegu granic według stanu prawnego, sąd ustala je na podstawie ostatniego spokojnego stanu posiadania – czyli analizuje przebieg granic na podstawie śladów na gruncie, znaków granicznych, map itp. I dopiero gdy nie można ustalić stanu spokojnego posiadania, granice można ustalić na podstawie zgodnego oświadczenia stron, a wtedy gdy takiego oświadczenia sąd nie może uzyskać od stron, ustala granice z uwzględnieniem wszystkich okoliczności: dokumentów, znaków, urządzeń granicznych, zeznań świadków, przesłuchania stron.
Postępowanie rozgraniczeniowe jest specyficznym postępowaniem obejmującym dwa tak różne postępowania: administracyjne i sądowe, a wszystko po to, aby w pełni dokonać ustalenia przebiegu granic z uwzględnieniem wszelkich okoliczności i zakończyć spory między właścicielami sąsiadujących nieruchomości.
Bình luận