top of page

Służebność przesyłu

adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Jest to stosunkowo nowa instytucja prawa cywilnego wprowadzona do kodeksu cywilnego dopiero w 2008 r. Dotyczy ona zagadnienia związanego z urządzeniami przesyłowymi, czyli takimi które służą do doprowadzania lub odprowadzania m.in. płynów, pary, gazu lub energii elektrycznej oraz takimi które znajdują się na działce (lub w lokalu) nienależącej do danego przedsiębiorcy. Inaczej mówiąc, jeżeli po Twojej nieruchomości przechodzą np. rury gazowe, to ich właściciel (czyli przedsiębiorstwo) może żądać od Ciebie ustanowienia służebności przesyłu, tj. prawa do korzystania z Twojej nieruchomości w zakresie dotyczącym tych urządzeń.


Co to oznacza dla właściciela nieruchomości? A to, że przedsiębiorca nabywa prawo do wejścia na Twoją nieruchomość w celu instalacji, naprawy czy konserwacji takich urządzeń. Wartym podkreślenia jest fakt, że taka służebność może zostać ustanowiona tylko i wyłącznie na rzecz przedsiębiorcy, czyli podmiotu, który zawodowo zajmuje się przesyłem gazu, prądu, wody czy pary.


Jak ustanowić?

Ustanowienie służebności przesyłu może powstać w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą albo na mocy orzeczenia sądowego, wtedy gdy między stronami jest spór co do konieczności powstania takiej służebności. Czyli wtedy gdy właściciel nieruchomości nie zgadza się na ustanowienie służebności, a przedsiębiorca domaga się jej ustanowienia. Jak również wtedy gdy przedsiębiorca odmawia ustanowienia służebności, a właściciel nieruchomości chce usankcjonować dostęp przedsiębiorcy do urządzeń przebiegających po jego działce lub w lokalu.


Dodatkowo, wartym podkreślenia jest okoliczność, że niezależnie od sposobu ustanowienia tej służebności, właścicielowi nieruchomości przysługuje wynagrodzenie, które ma na celu rekompensatę za korzystanie przez inną osobę z jego nieruchomości oraz pełni rolę odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości. Z reguły jest to świadczenie okresowe, wypłacane cyklicznie np. co miesiąc. Ciekawym zagadnieniem jest także możliwość uzyskania przez właściciela nieruchomości wynagrodzenia za lata wstecz, gdy przedsiębiorca korzystał w sposób bezumowny z urządzeń znajdujących się na nieruchomości.


Służebność przesyłu – czy się opłaca?

Służebność, czyli ograniczone prawo rzeczowe, mimo że ogranicza właściciela nieruchomości we władaniu własnością i jednocześnie daje uprawnienie do korzystania z niej przez osobę trzecią, to jednocześnie chroni właściciela nieruchomości przed zasiedzeniem służebności przesyłu przez przedsiębiorcę. O zasiedzeniu była mowa w poprzednim artykule pt. „Zasiedzenie – nabycie własności przez upływ czasu” i w tym przypadku chodzi właśnie o nabycie służebności przesyłu przez przedsiębiorcę wskutek upływu czasu. Jaki to ma skutek na właściciela nieruchomości? Taki, że wskutek zasiedzenia traci on możliwość uzyskania odszkodowania za okres poprzedzający zasiedzenie.


Zatem, gdy przez Twoją nieruchomość przechodzą urządzenia przesyłowe lub jest wysoce prawdopodobne, że takie urządzenia powstaną musisz dopilnować tego, aby została ustanowiona służebność przesyłu.

Comments


bottom of page