Na blogu pojawiały się artykuły wskazujące na istnienie obowiązku alimentacyjnego rodziców względem małoletnich dzieci i dzieci już dorosłych. Pojawia się jednak pytanie czy rodzic może w ogóle uchylić się od ciążącego na nim obowiązku łożenia na swoje dzieci? Szczególnie pytanie to jest zasadne gdy dziecko jest już dorosłe. Pierwsze wskazówki dostarcza art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że:
„§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.”
Powody uchylenia obowiązku alimentacyjnego
Zatem, jakie mogą być powody, aby rodzic mógł uchylić się od obowiązku alimentacyjnego względem swojego dorosłego dziecka?
dziecko może się samodzielnie utrzymać,
dziecko posiada majątek, który jest wystarczający do pokrycia jego kosztów,
rodzic znajduje się w takiej sytuacji finansowej, która powoduje niemożność płacenia alimentów,
pełnoletnie dziecko nie stara się, aby utrzymywać się samodzielnie.
Najczęściej jednak strona żądająca uchylenia alimentów powołuje się na fakt, że dorosłe dziecko przestało się uczyć, a jednocześnie nie podejmuje żadnej pracy, która zapewniłaby mu dochody albo właśnie nie uczy się i podjęło pracę, zatem ma swoje dochody na pokrycie potrzeb. Również często rodzic może znajdować się w trudnej sytuacji finansowej, która uniemożliwia mu płacenie alimentów na dorosłe dziecko. Kolejnym powodem może być okoliczność, w której dorosłe dziecko w sposób celowy np. przedłuża studia, zaczyna co raz to kolejne kierunki, a wszystko po to, aby dalej się uczyć i mieć uzasadnienie do pobierania alimentów od rodzica. Wtedy można stwierdzić, że pełnoletnie dziecko nie dokłada starań, aby utrzymać się samodzielnie.
Należy oczywiście pamiętać, że każda sytuacja jest inna, różne okoliczności są różnie oceniane i inaczej kwalifikowane i każdy indywidualny przypadek należy zbadać i ocenić czy jest zasadne roszczenie rodzica do uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego.
Comments