Umorzenie dochodzenia. Co z tym zrobić?
- adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak
- 24 sty 2022
- 1 minut(y) czytania
Jesteś osobą, która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, bowiem doznałeś krzywdy i chcesz, aby organy ścigania postawiły zarzuty osobie, która według Ciebie to przestępstwo popełniła. Policja podjęła czynności, byłeś na przesłuchaniu, złożyłeś dowody, a po jakimś czasie przychodzi do Ciebie dokument informujący o tym, że dochodzenie zostało umorzone, bo Policji nie widzi, aby ta osoba popełniła faktycznie przestępstwo. Co wtedy należy zrobić?
Zażalenie na postanowienie o umorzeniu dochodzenia

Należy pamiętać, że takie postanowienie nie kończy jeszcze postępowania. Można jeszcze złożyć na nie zażalenie do Sądu właściwego do rozpoznania tej sprawy. Na wysłanie tego zażalenia jest 7 dni od dnia odebrania postanowienia o umorzeniu dochodzenia. Składa się je do Sądu za pośrednictwem Prokuratora.
W zażaleniu należy wskazać na to, że składający zażalenie nie zgadza się z postanowieniem o umorzeniu postępowania. Niejednokrotnie podaje się, że organy ścigania nie podjęły wszystkich możliwych czynności, aby np. ustalić sprawcę lub ustalić jego odpowiedzialność. Można także pokazać Sądowi, że Policja nie przesłuchała wszystkich świadków, nie skonfrontowała ich zeznań ze sobą itp. Większość zarzutów będzie wynikać z akt sprawy, do których osoba pokrzywdzona przestępstwem ma wgląd.
Prokurator, do którego wnosi się zażalenie może stwierdzić, że zażalenie jest zasadne i skierować sprawę do dalszego prowadzenia. Jednak, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie przekazanie tego zażalenia wraz z aktami sprawy do Sądu. Wtedy to Sąd wyznaczy posiedzenie w celu wydania orzeczenia czy zażalenie było zasadne i należy dalej prowadzić postępowanie czy jednak postanowienie o umorzeniu było wydane jako prawidłowe.
Jeżeli zażalenie odniesie skutek, to Sąd w postanowieniu o uwzględnieniu zażalenia nakazuje organom ścigania dalej prowadzić postępowania, a także wskazuje jakie dodatkowe czynności organy powinny podjąć, aby całościowo wyjaśnić sprawę.
Comments