Możliwość zawarcia umowy najmu, która chroni wynajmującego przed nieuczciwymi najemcami, którzy nie chcą dobrowolnie opuścić wynajmowanego lokalu, a sama eksmisja jest niemal niemożliwa do przeprowadzenia, została przewidziana w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jest to instytucja najmu okazjonalnego i dla swojej skuteczności powinna zawierać kilka istotnych elementów.
Oświadczenia najemcy

Najważniejszym dokumentem i zarazem załącznikiem do umowy najmu okazjonalnego jest oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz zobowiązanie do opuszczenie i opróżnienia wynajmowanego lokalu po wygaśnięciu umowy. Takie oświadczenie powinno dla swojej skuteczności być sporządzone w formie aktu notarialnego i to ono właśnie w najlepszy sposób zabezpiecza interesy wynajmującego w przypadku, gdyby najemca nie chciał się wyprowadzić z lokalu po zakończeniu umowy najmu.
Kolejnymi istotnymi dokumentami do umowy najmu okazjonalnego są:
oświadczenie najemcy, w którym informuje on, do którego lokalu będzie mógł przeprowadzić się po opuszczeniu wynajmowanej nieruchomości;
oświadczenie właściciela mieszkania wskazanego przez najemcę, w którym zgadza się on na to, by najemca zamieszkał w jego lokalu w przypadku wykonania eksmisji.
Oświadczenia te stanowią również załączniki do umowy i także zabezpieczają wynajmującego w przypadku ewentualnej eksmisji.
Elementy umowy
Pozostałe elementy jakie musi zawierać umowa najmu okazjonalnego to przede wszystkim: oznaczenie stron umowy, opis przedmiotu umowy (wynajmowanego lokalu), zakaz podnajmowania, uregulowanie kwestii związanych z remontami, czas trwania umowy, wysokość czynszu, sposób zapłaty czynszu, kwestie związane z opłatami eksploatacyjnymi, wysokość kaucji, kwestie związane z wypowiedzeniem umowy i sposobem jej rozwiązania.
Umowa powinna zostać sporządzona w formie pisemnej, a załącznikami do niej będą oświadczenia najemcy. Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta wyłącznie przez wynajmującego, który nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmem lokalów, a przedmiotem umowy może być tylko lokal mieszkalny. Taka forma najmu najlepiej sprawdzi się przy najmach krótkoterminowych oraz w stosunku do osób, co do których wynajmujący chce mieć pewność, że nie będzie miał problemów z przeprowadzeniem ewentualnej eksmisji.
Comments