Niejednokrotnie zdarza się, że konflikt między rodzicami jest bardzo silny i jedno drugiemu utrudnia kontakty z dzieckiem. Wcześniej pisałam, że w takich sytuacjach rodzice idą do sądu po uzyskanie orzeczenia, które ustali te kontakty - możne je uzyskać w oddzielnym postępowaniu lub w wyniku postępowania o rozwód. Jednakże, czasem koniecznym jest uzyskanie niemal od razu orzeczenia sądu, które natychmiast będzie możliwe do wykonywania. Tym właśnie jest postanowienie sądu w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia.
Czym jest wniosek o zabezpieczenie?
Postępowanie w przedmiocie zabezpieczenia kontaktów jest typem postępowania, które można wszcząć w trakcie innego postępowania, np. o rozwód albo rozpocząć je razem z np. wnioskiem o ustalenie kontaktów. Takie postępowanie powoduje, że sąd w pierwszej kolejności zajmuje się tym wnioskiem, aby jeszcze w toku postępowania np. o rozwód rodzic mógł mieć już ustalone kontakty i je wykonywać. Niezbędnym elementem wniosku o zabezpieczenie jest wskazanie sądowi na sytuacje, które już się dzieją i powodują, że rodzic ma utrudniony kontakt z dzieckiem. Trzeba sądowi pokazać, że jego kontakty są zagrożone i nie pomagają ugodowe próby uzyskania kontaktu z dzieckiem. Dodatkowo, należy wskazać swoją propozycję kontaktów z dzieckiem, która będzie możliwa do wykonywania.
Co ważne, sąd dostając taki wniosek zajmuje się nim w pierwszej kolejności. Najczęściej, nakazuje kuratorowi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, aby zorientować się w sytuacji rodzinnej stron i ich dzieci. Takie sprawozdanie pokaże sądowi czy faktycznie dzieci nie mają kontaktu z jednym z rodziców, gdzie i z kim mieszkają i w jakich warunkach. Dodatkowo, aby wydać postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia kontaktów sąd musi wyznaczyć rozprawę, na której wysłuchuje obie strony konfliktu, a wszystko po to, aby zorientować się czy faktycznie wniosek o zabezpieczenie jest zasadny i rodzic nie ma z dziećmi kontaktu lub te kontakty są bardzo utrudnione. Istotnym jest również to, że postanowienie w przedmiocie udzielenia zabezpieczenia jest natychmiast wykonalne i nawet jeżeli drugi rodzic je zaskarży, to i tak może ono już być wykonywane i rodzic, które je uzyskał może widywać się z dziećmi.

Jak długo?
Jak zostało napisane wyżej, takie zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem obowiązuje w trakcie danego postępowania np. o rozwód i może ono zostać zmienione w orzeczeniu kończącym dane postępowanie, np. w wyroku rozwodowym. Ale takie postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia kontaktów może zostać także zmienione w trakcie postępowania, gdy zmienią się okoliczności sprawy. Najważniejsze jest jednak to, że rodzic zyskuje od razu ochronę i uprawnienie do nieskrępowanych kontaktów z dzieckiem, zanim rozstrzygnie się główny spór między rodzicami.
Commenti