Zasądzone alimenty i co dalej?
- adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak
- 22 lut 2022
- 2 minut(y) czytania
Jesteś w posiadaniu wyroku zasądzającego alimenty od ojca Twojego dziecka. Podajesz mu Twój numer konta, czekasz na dzień, w którym powinien zapłacić, mija tydzień, dwa tygodnie, a pieniędzy nadal nie ma. Co wtedy zrobić? Jak wyegzekwować zasądzone alimenty? W tym artykule postaram się pokrótce przedstawić co możesz zrobić.
Postępowanie egzekucyjne
W pierwszej kolejności, musisz wiedzieć, że wyrok zasądzający alimenty jest opatrzony tzw. klauzulą wykonalności, czyli po jego otrzymaniu możesz od razu iść do komornika, a to oznacza, że musisz napisać wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W tym wniosku należy wskazać majątek jaki ma dłużnik, aby komornik mógł z niego egzekwować zaległe alimenty. Aczkolwiek nie jest to konieczne, bowiem komornik samodzielnie zajmie się ustalaniem majątku dłużnika w celu wyegzekwowania należnych Tobie kwot. Należy też pamiętać, że roszczenie alimentacyjne jest egzekwowane w pierwszej kolejności, zatem nie przejmuj się, że dłużnik ma jeszcze inne długi, bo Twoje roszczenie ma pierwszeństwo przed innymi.
Wyjawienie majątku
Jeżeli komornikowi nie uda się nic wyegzekwować to zawsze możesz złożyć wniosek o wyjawienie majątku, który polega na tym, że dłużnik musi wykazać jaki ma majątek i gdzie on się znajduje.
Postępowanie karne
Należy nie zapominać również o drodze karnej, która jest możliwa dzięki art. 209 kodeksu karnego: „§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.” Oczywiście, nie spowoduje to od razu uzyskania wszystkich zaległości przez wierzyciela, ale może przyczynić się do tego, że dłużnik zacznie regulować swoje zobowiązanie ze strachu przed karą.
Fundusz Alimentacyjny

Trzeba także pamiętać o pomocy państwa, która zapewnia wypłatę środków z Funduszu Alimentacyjnego. W celu uzyskania takiej wypłaty należy złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta miejsca zamieszkania. Aczkolwiek wypłata alimentów z Funduszu jest obwarowana wieloma warunkami, przede wszystkim dochód rodziny w przeliczeniu na osobę, a sama kwota wypłacana z Funduszu wynosi maksymalnie 500 zł. Dodatkowo, potem dłużnik alimentacyjny musi zwrócić całą wypłaconą kwotę z odsetkami.
Podsumowując, otrzymując wyrok zasądzający alimenty należy mieć świadomość, że dłużnik może nie płacić i trzeba będzie podjąć względem niego dalsze kroki celem wyegzekwowania należnych alimentów. Jednakże, prawo przewiduje wiele możliwości, z których należy w pełni korzystać.
コメント