top of page
adwokat Justyna Żurawicka-Czaplak

Zmiany w procedurze odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka

W artykule pt. „Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka” opisywałam czynności jakie powinien podjąć rodzic dziecka, aby odrzucić w jego imieniu spadek. Procedura składała się z dwóch etapów: uzyskania zgody sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku, a następnie samej czynności odrzucenia spadku przed notariuszem lub sądem. W dniu 15 listopada 2023 r. weszły zmiany legislacyjne, które w znacznym stopniu uprościły ww. procedurę.

 

Co się zmieniło?

Zgodnie z art. 101 § 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek tego, że wcześniej jego rodzic odrzucił spadek, to aby rodzic mógł odrzucić spadek w imieniu swojego dziecka, nie musi on uzyskiwać już na tą czynność zgody sądu opiekuńczego, jeżeli na odrzucenie zgadza się także drugi rodzic. Zatem w takiej sytuacji, rodzice mogą po prostu pójść do notariusza i tam złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka.


Wprowadzone zmiany znacząco uprościły i przyspieszyły procedurę odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka, omijając kwestię wydania zgody na to odrzucenie przez sąd opiekuńczy. Jednakże, należy podkreślić, że powyższe zmiany dotyczą tylko sytuacji, w których dziecko dochodzi do dziedziczenia wskutek odrzucenia spadku przez jego rodzica.

 

Gdy dziecko będzie dziedziczyło w innej sytuacji nadal konieczna jest zgoda sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Jednak, zgodę taką wydaje już sąd spadku, a nie sąd opiekuńczy, co również niewątpliwie wpłynęło na uproszczenie i przyspieszenie uzyskania takiej zgody.

 

Comments


bottom of page