Z poprzednich artykułów „Dziedziczenie ustawowe i testamentowe” i „Testament – czy może być nieważny?” wynika, że można odziedziczyć spadek na podstawie ustawy lub na podstawie testamentu. Jednak pojawia się pytanie jakie kroki trzeba podjąć, aby sformalizować takie dziedziczenie. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują dwie drogi: sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia albo stwierdzenie nabycia spadku.
Akt poświadczenia dziedziczenia
Przepisy prawa przewidują możliwość sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Jest to rozwiązania szybsze i sprawniejsze niż postępowanie sądowe. Jednakże, sprawdzi się ono tylko w przypadku oczywistych, kiedy określenie spadkobierców nie budzi żadnych wątpliwości oraz wszystkie osoby, które będą dziedziczyć zgodzą się na sporządzenie takiego aktu. Przykładem takie sytuacji jest dziedziczenie na podstawie testamentu, w którym spadkodawca powołał do całości spadku jedną osobę. Ponadto, notariusz sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia również przy dziedziczeniu na podstawie ustawy, gdy krąg osób dziedziczących nie budzi wątpliwości i osoby te wyrażą zgodę. Koszty sporządzenia aktu są zróżnicowane, ale pozwalają na szybkie załatwienie formalności dotyczących dziedziczenia.
Stwierdzenie nabycia spadku
Ten sposób wymaga złożenia do sądu rejonowego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku oraz przedłożenia wszelkich dowodów, na podstawie których sąd stwierdzi kto będzie spadkobiercą. Z takim wnioskiem można zwrócić się do sądu w każdym przypadku, niezależnie od woli i zgody pozostałych spadkobierców oraz niezależnie od tego na jakiej podstawie (z ustawy czy testamentu) ma się odbyć dziedziczenie. Co więcej, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć nie tylko sam potencjalny spadkobierca, ale każdy kto ma tym interes np. gdy postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku jest potrzebne do innego postępowania. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku będzie z pewnością dłuższe, ale każdy jego uczestnik ma pewność, że sąd dokładnie zbada kto i na jakiej podstawie będzie dziedziczył. Koszty takiego postępowanie będą zbliżone do kosztów aktu poświadczenia dziedziczenia.

Co dalej?
Powyższe dokumenty stwierdzające kto jest spadkobiercą są potrzebne do uregulowania spraw zmarłego oraz jego spadkobierców. Konieczne są np. do przeprowadzenia działu spadku.
Ale o tym w następnym artykule ...
Comments